A
Adel Abidin, Sara Acremann, Agapanthe, Gilles Aillaud, Ahaad Alamoudi, Estèla Alliaud, Lena Amuat & Zoë Meyer, Giulia Andreani, Sonia Aniceto, Antinomia (Céline Andreassen + Hélène Blanc), Antonin Anzil, Julieta Aranda, Alexandra Arango, Mathieu Arbez Hermoso, Edgar Arceneaux, Diane Arques, Amandine Artaud, Farah Atassi, Benoît Aubard, Lisa Anne Auerbach, Thomas Auriol, Marcos Avila Forero
B
Martin Bachelier, Vivien Balzi, Micky Backham, Alain Badiou, Pénélope Bagieu, Gilles Balmet, Joachim Bandau, Christine Barbe, Alexandre Bavard, Stéphane Barbier Bouvet, Felipe Barbosa, Raphaël Barontini, Alexandre Barre, Aram Bartholl , Math Bass, Jean-Charles Bastion, Anahita Bathaie, Francis Baudevin, Alban Bazile, Eve Beaurepaire, Vincent Beaurin, Lisa Beck, Martin Beck, Margot Becka, Ani Bedrossian, Aurélie Belair, Adrien Belgrand, Yoan Beliard, Manon Bellet, Anya Belyat-Giunta, Mohamed Ben Slama, Abdelkader Benchamma, Trudy Benson, Alain Berland, Nina Bernagozzi, Mathieu Bernard-Reymond, Pascal Bernier, Hicham Berrada, Ghyslain Bertholon, Amélie Bertrand, Acona Biconbi, Mireille Blanc, Matthieu Blanchard, Sophie Blet, François Bianco, Martin Bissière, Dominique Blais, Hugo Bo Chanel, Alan Bogana, Melanie Bonajo, Bianca Bondi, Elvire Bonduelle, Paul Bonnet, Sinem Bostanci, Laura Bottereau & Marine Fiquet, Jessica Boubetra, Patrick Bouchain, Melissa Boucher, Matthieu Boucherit, Antoine Boudin, Sylvain Bourget, Marie Bouthier, Jérôme Boutterin, Mark Bradford, Marian Breedveld, Anne Brégeaut, Anne Brenner, Nathalie Brevet_Hughes Rochette, Rémy Briere, Théa Brion, Vincent Broquaire, Emilie Brout & Maxime Marion, Julie Brugier, Denis Brun, Marcs Brunier Mestas, Aïda Bruyère, Nicolas Buffe, Peter Buggenhout, Adrien Burnet,
C
Damien Caccia, Damien Cadio, Sophie Calle, Olivier Campagne, Louis Cane, Mircea Cantor, Antoine Carbonne, Jean-Baptiste Caron, Serena Carone, Marcos Carrasquer, Jules Carrin, Elise Carron, Livio Casanova, Denis Castellas, Tom Castinel, Marion Catusse, Jerome Cavaliere, Pablo Cavero, Vincent Ceraudo, Baptiste César, Franck Chalendard, Cécile Chaput, Charlotte Charbonnel, Nicolas Chardon, Marion Charlet, Claire Chassot, Grégory Chatonsky, Alexis Chevallier, Nina Childress, Adrien Cicero, Pierre Clément, Albert Clermont, Felicia Cleveland-Stevens, Florian Cochet, Clément Cogitore, Lynne Cohen, Marion Collas, Benjamin Collet, Alfredo Coloma, Guillaume Constantin, Gilbert Coqalane, Caroline Corbasson, Eric Corne, Clara Cornu, Vincent Corpet, Morgan Courtois, Sylvain Couzinet Jacques, Steven Cox, Julien Creuzet, Thomas Cristiani, Christine Crozat, Béatrice Cussol, Wolf Cuyvers, Paul Czerlitzki,
D
Agathe Daigremont, Rémi Dal Negro, Florian Da Silva, Sépànd Danesh, Olivier Daquin, Nicolas Daubanes, Odonchimeg Davaadorj, Idir Davaine, Ayako David Kawauchi, Michel de Broin, Coraline de Chiara, Aurélie de Heinzelin, Krijn de Koning, Marine de la Loge, Laurence de Leersnyder, Catarina de Oliveira, Tom de Pékin, David de Tscharner, Alain Declercq, Guillaume Dégé, Delphine Desguislage, Fanny Delhaye, Jonas Delhaye, Alain Delorme, Hélène Delprat, Caroline Denervaud, Guillaume Dénervaud, Raphaël Denis, Damien Deroubaix, Quentin Derouet, Grégory Derenne, Marc Desgrandchamps, Martin Desinde, Rebekka Deubner, Julie Deutsch, Alexandra Devaux, Marcel Devillers, Adrien D’Houdain, Côme Di Meglio, Alice Didier Champagne, Rebecca Digne, Emilie Ding, Sophia Dixon Dillo, Léo Dorfner, Juliette Dominati, Valentin Dommanget, Antoine Donzeaud, Iroise Doublet, Valérie du Chéné, Florent Dubois, Sophie Dubosc, Timothée Dufresne, Léa Dumayet, Jean Dupuy, Quentin Dupuy, Émilie Duserre, Maxime Duveau,
E
Hedwig Eberle, Caroline Ebin, Shannon Ebner & Erika Vogt, Mimosa Echard, Sandrine Elberg, Juliette-Andréa Elie, Armen Eloyan, Franck Eon, Oli Epp, Erro, Ninar Esber,
F
François-Noé Fabre, Matias Faldbakken, Sam Falls, Sylvie Fanchon, Vanessa Fanuele, Adrienne Farb, Harun Farocki, Sara Favriau, Ivan Fayard, Vincent Ferrané, Isabelle Ferreira, Anne-Charlotte Finel, Julie Fischer, Mara Fortunatović, Thomas Fougeirol, Pius Fox, Camille Franch-Guerra, Adrien Frégosi, Elleke Frijters, Bernard Frize, Makiko Furuichi, Fuzi
G
Bruno Gadenne, Matthieu Gafsou, Alexandra Galitzine-Loumpet, Kevin Gallagher, Laureline Galliot, Romain Gandolphe, Kepa Garraza, Louis Gary, Anne-Valérie Gasc, Vidya Gastaldon, Benoît Géhanne, Sylvain Gelinotte, Gigilian Gelzer, Gens d’Uterpan, Agnès Geoffray, Hadrien Gerenton, Elisa Ghertman, Tom Giampieri, Guillaume Ginet, Jacin Giordano, Laure Giraudaud, Albert Gleizes, Jérémy Gobé, Juliette Goiffon & Charles Beauté, Anne Golaz, Terencio González, Adrien Goubet, Alan Goulbourne, Laura Gozlan, Rohan Graeffly, Amy Granat, Aldo Grazzi, Louis Granet, Roberto Greco, Florent Groc, Katharina Grosse, Rémi Groussin, Antoine Grulier & Pierre Pauselli, Eric Guglielmi, François-Xavier Guiberteau, André Guiboux, Céline Guichard, Nicolas Guiet, Pierrick Guigon, Emmanuel Guillaud, Valentin Guillon, Luca Guizzo, Amandine Guruceaga,
H
Neil Haas, Gabriel Haberland, Alexis Hayère, Alexandra Hedison, Erwin Heerich, Hendrik Hegray, Paul Heintz, Celia Hempton, Joris Henne, Laura Henno, Camille Henrot, Hippolyte Hentgen, Nathanaëlle Herbelin, Micah Hesse, John Hilliard, Adolf Hiremy-Hirschl, Lukas Hoffmann, Nils Holger Moormann, Camille Holtz, Célia Honoré, Patrick Hough, Virginie Hucher, Douglas Huebler, Albane Hupin, Adelita Husni-Bey, Peter Hutchinson, Rémy Hysbergue,
I
Hervé Ic, Raul Illarramendi, Inti,
J
Alain Jacquet, Natalia Jaime Cortez, Jean-Baptiste Janisset, Oda Jaune, Benoit Jeannet, Juan Jerez, Richard John Jones, Matt Jones, JonOne, Alain Josseau, Véronique Joumard, Alexis Judic, Chloé Julien, Fanny Jullian, Adrien Julliard,
K
Kun Kang, Alexandra Kawiak, Adam Kinner, Tarik Kiswanson, Sophie Kitching, Alexander Kluge, Abdoulaye Konaté, Ellen Kooi, Rachel Koolen, Olivier Kosta-Théfaine, Karen Kramer, Karolina Krasouli, Kosta Kulundzic, Alicja Kwade,
L
Benjamin L. Aman, Bruce LaBruce, Anne Lacaton, Natasha Lacroix, Yann Lacroix, Emmanuelle Lainé, Jessica Lajard, Daphné Lalonde, Maxime Lamarche, Yannick Lambelet, Margot Laurens, Inès Lavialle, Gabrielle Le Bayon, Lucie Le Bouder, Emmanuel Le Cerf, Ronan Le Creurer, Laurent Le Deunff, Jean-Jacques Lebel, Guillaume Lebelle, Quentin Lefranc, David Lefebvre, Gabriel Leger, Frédéric Léglise, Loup Lejeune, Vincent Lemaire, Anouck Lemarquis, Jean-Baptiste Lenglet, Muriel Leray, Fantin Leroux, Elodie Lesourd, Iris Levasseur, Claude Lévêque, Édouard Levé, Mehryl Levisse, Thomas Lévy-Lasne, Valentin Lewandowski, Pascal Lièvre, Guillaume Linard Osorio, Hugo Livet, Lea Tania Lo Cicero, Linus Lohoff, Ivan Loisy, Robin Lopvet, Sandra Lorenzi, Irina Lotarevich, Kévin Lucbert, Sara Ludy, Estrid Lutz & Emile Mold,
M
Romain Mader, Benoit Magdelaine, Benjamin Magot, Amandine Maillot, David Malek, Dimitri Mallet, Jacques Mandelbrojt, Vincent Marcq, Maude Maris, Rachel Marks, Hubert Marot, Matthieu Martin, Daniel Joseph Martinez, Aldric Mathieu, John Matos, François Maurin, Pat McCarthy, Martin Mc Nulty, Myriam Mechita, Julien Meert, Eleonora Meier, Adrian Melis, Fanette Mellier, Emanuela Meloni, Aurélien Meimaris, Gabriel Méo, Mathieu Mercier, Bérénice Merlet, Mathieu Merlet Briand, Romain Metivier, Harding Meyer, Theo Michael, Lucie Mičíková, Radenko Milak, Nicolas Milhé, Yann Mingard, Elsa Mingot, Marlène Mocquet, Delphine Mogarra, Juliette Mogenet, Anita Molinero, Nelly Monnier, Miquel Mont, Charlotte Morabin, Adriane Morard, Mariana Moreira, Keita Mori, Mosa, Albert Moser, Olivier Mosset, Charlotte Moth, Sati Mougard, Nicolas Muller,
N
Ivan Navarro, Antoine Nessi, Carsten Balle Nielsen, Eva Nielsen, Nøne Futbol Club, Maël Nozahic,
O
Guy Oberson, Antoinette Ohannessian, Camila Oliveira Fairclough, Erwin Olaf, Kramer O’Neill, Chloé Op de Beeck, Laura O’Rorke, Daniel Otero Torres, Ouassila Arras, Emile Ouroumov,
P
Paul Paillet, Fanny Paldacci, Mu Pan, Lucie Pannetrat, Johan Papaconstantino, Eliott Paquet, Steven Parrino, Simon Pasieka, Julien Pauthier, Pierre Pauze, Samuel Payet, Thomas Péan, Fahamu Pecou, Maximilien Pellet, François-Thibaut Pencenat, Stéphane Pencreac’h, Marine Penhouet, Raphaëlle Peria, Hugo Pernet, Nelson Pernisco, Laurent Pernot, Emilie Perotto, Franck Perrin, Jean-Baptiste Perrot, Alexandra Petranaki, Aurélie Pétrel, Françoise Pétrovitch, Walter Pfieffer, Alessandro Piangiamore, Lucie Picandet, Camille Picquot, Eve Pietruschi, Kasper Pincis, Félix Pinquier, Paola Pivi, Angelo Plessas, Abraham Poincheval, Julie Polidoro, Cyril Porchet, Jérôme Poret, Olivain Porry, Laura Porter, David Posth-kohler, Eric Pougeau, Delphine Pouillé, Nazanin Pouyandeh, Laure Prouvost, Marine Provost, Vincent Puricelli, Jon Pylypchuk,
Q
Yin Qi, Lise Queinnec, Roland Quetsch,
R
Anna Raczynska, Fiona Rae, Matthieu Raffard, Abdul Rahman Katanani, Mostafa Rahmouni, Akshay Raj Rathore, Andrés Ramirez, Shanta Rao, Melody Raulin, Fay Ray, Alice Raymond, Pierre Reimer, Sebastien Remy, Benjamin Renoux, Luca Resta, Caroline Reveillaud, Louis-Cyprien Rials, Clément Richem, Fabio Rieti, Alexandra Riss, Octave Rimbert-Rivière, Jeanne Riot, Les Frères Ripoulain, Johann Rivat, Evan Robarts, Arnaud Rochard, Ry Rocklen, David Rodriguez, Emanuel Rojas, Pia Rondé & Fabien Saleil, Amanda Ross-Ho, Anna Rossi, Raphaël Rossi, Kevin Rouillard, Vincent Roumagnac, Tanguy Roussel, Antoine Roux, Laurent Roux / Nicolas Momein, Huang Rui, Simon Rulquin, Juliette Russbach, Cordy Ryman,
S
Alexandra Sá, Analia Saban, Benjamin Sabatier, Lionel Sabatté, Karl Sahie, Laurent Saksik, Ilana Salama Ortar, Julien Salaud, Thomas Salet & Martine Rassineux, Vassilis Salpistis, Linda Sanchez, Loup Sarion, Ludovic Sauvage, Julia Scalbert, Caroline Schattling-Villeval, Lina Scheynius, Ugo Schiavi, Adrian Schiess, Hugo Schüwer-Boss, Timothy Schweizer, Samara Scott, Amélie Scotta, Naomi Sem, Bruno Serralongue, Alexandre Silberstein, Skall, Goran Škofić, Valérie Snobeck, Marcin Sobolev, Vahan Soghomonian, Ken Sortais, Paul Souviron, Florin Stefan, Haim Steinbach, Nora Steiner, Jessica Stockholder, Ceija Stojka, Tim Stokes, Soizic Stokvis, Lise Stoufflet, Christoph Studer-Harper, Laurence Sturla, Robert Suermondt, Stella Sujin, Florian Sumi, Adam Szymczyk
T
Mai Tabakian, Claire Tabouret, Raphaël Tachdjian, Timothée Talard, Taroop & Glabel, Pierre Tectin, Javiera Tejerina-Risso, Annabelle Ténèze, Maxime Testu, Maxime Thieffine, Simon Thiou, Charles Thomassin, Blair Thurman, Agnès Thurnauer, Li Tianbing, Arthur Tiar, Adel Tincelin, Nina Tomàs, Pablo Tomek, Katie Torn, Patrick Tourneboeuf, Benoît Travers, Samuel Trenquier, Guillaume Treppoz, Troika, Thomas Tronel-Gauthier, Claire Trotignon, Delphine Trouche, Sarah Trouche, Caroline Trucco, Janaina Tschäpe, Dimitri Tsykalov, Thomas Tudoux, Céline Tuloup,
U
Natsuko Uchino, Shoji Ueda, Ulysse & Darcoe,
V
Clement Valla, Emmanuel Van der Meulen, Valentin van der Meulen, Adrien Van Melle, Jonas Vanderbeke, Capucine Vanderbrouck, Agnès Varda, Floryan Varennes, Adriana Varejão, Manon Vargas, Jean Philippe Vassal, Arnaud Vasseux, Victor Vaysse, Veli & Amos, Erwan Venn, Sergio Verastegui, Adrien Vermont, Jean-Luc Verna, Adrien Vescovi, Capucine Vever, VHILS, Romain Vicari, Jonathan Vidal, Manuel Vieillot, Keke Vilabelda, Adrian Villar Rojas, Emmanuelle Villard, Juliette Vivier, Vincent Voillat, Benoit Vollmer, Davor Vrankic,
W
Florence Waldbusser, Ryan Wallace, Marine Wallon, Jojo Wang, Gijs Waterschoot, Lois Weinberger, Gretel Weyer, Sophie Whettnall, Tim White-Sobieski, Wallace Whitney, Zoe Williams, Chloé Wizla, Dawid Wojtalewicz, Patrick Wokmeni, Erwin Wurm, Duncan Wylie,
Y
Yellow Bird, Joon-young Yoo, Léonie Young, Brenna Youngblood, Anne-Charlotte Yver,
Z
Josué Z. Rauscher, Zuzana Žabková, Thibault Zambeaux, Vincenzo Zancana, Cyril Zarcone, Raphaël Zarka, Adam Zdunczyk Ritzke, Lamia Ziadé, Brigitte Zieger, Peter Zimmermann, Fabien Zocco, Jérôme Zonder.